Tedarik Acenteliği

Tedarik acenteliği, işletmenizin ihtiyaç duyduğu ham madde ve ürünlerin Türkiye’deki üreticilerine ulaşmanıza yardımcı olur. Kaynakların verimli kullanımı, rekabetçi fiyatların elde edilmesi, fiyat-fayda dengelerinin teknikve risk analizlerinin yapılması, kontrat yönetimi ve ürün lojistiği konularında işletmenize katkı sağlar.

Tedarik acenteliği, işletmenizin ihtiyaç duyduğu ham madde ve ürünlerin Türkiye’deki üreticilerine ulaşmanıza olanak tanır. Kaynakların verimli kullanımı, rekabetçi fiyatların elde edilmesi, fiyat-fayda dengelerinin teknik ve risk analizlerinin yapılması, kontrat yönetimi ve ürün lojistiği konularında işletmenize katkı sağlar.
Tedarik acenteliği, ihtiyaç duyulan hammadde ve ürünün tedarikçilerinin araştırılması ile başlar. Sahip olduğu firma veri tabanının yanı sıra, çeşitli kaynakları kullanarak tedarikçi listelerinin hızlı bir şekilde elde edilmesine olanak tanır.
Tedarikçi listelerinin oluşturulmasının ardından, talep edilen emtia hakkında tedarikçiler ile görüşmeler sağlanır. Teknik detayların alıcı tarafından temin edilmesi sağlanır ve sonrasında tedarikçiler ile müzakereler başlar. Eş zamanlı olarak tedarikçi hakkında istihbarat çalışmaları yapılır. Mali bilançoları, üretim kapasitesi, personel yeterliliği gibi konular irdelenir. Fizibilite raporları hazırlanarak tedarik sürecinizin sorunsuz ilerlemesi sağlanır.
Talep edilen emtia üzerinde teknik müzakereler ile birlikte ticari müzakereler de yürütülür. Tedarikçinin fiyatı, teslim süresi, teslim şekli ve talep edilen ödeme yöntemi gibi detayların sözleşmeye dökülmesi sağlanır.
Tedarik edilecek emtia eğer üretim aşaması geçirecek ise, üretimin tüm aşamaları takip edilir. Süreç kontrolü ile birlikte sağlanan anlaşmaya olan uyumluluk test edilir.
Herhangi bir gecikme ya da aksaklık olması durumunda konu hemen rapor edilir. Üretim aşaması devam ederken üretilmiş olan emtianın sözleşmede yer alan teknik şartlara olan uygunluğu, üretim yerinde kalite kontrol testlerine tabi tutulur.
Üretimin tamamlanmasının ardından teslimat öncesi son kontroller gerçekleştirilir. Paketleme kontrolü yapılır. Yapılacak olan taşıma türüne ve uluslararası taşıma kurallarına uygunluğu test edilerek sonuçları raporlanır.
Tedarik acenteliği, taşıma aşamasına gelen emtianın lojistik ve gümrük süreçlerini takip eder. Hem çıkış gümrüğü, hem varış gümrüğü için gerekli olan evrakları temin eder ve kontrollerini yapar. Evrakların hatalı olması durumunda ilgili birimle irtibata geçerek hızlıca düzeltme işlemlerini takip eder. Tedarikçi, alıcı, gümrük müşaviri ve taşıma şirketi arasında gerekli koordinasyonu yaparak tedarik sürecinin tamamlanmasını sağlar

Neden Tedarik Acenteliği?

Tedarik acenteliği, her geçen gün biraz daha zorlaşan ticaretin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yapar. Mevcut tedarikçi ile yaşanabilecek sorunlar, üretim ve teslim sürelerinin uzaması sebebiyle birçok üretici ya da tüketici yeni tedarikçi arayışına girer. Özellikle uzak ülkelerdeki tedarik sürelerinin uzunluğu işletmelerin yeni tedarikçi aramalarına sebep olur.

Türkiye, uzak ülkelerden daha kaliteli veneredeyse aynı fiyatta yaptığı üretim sayesinde dünyanın yeni üretim üssü olma yolunda ilerlemektedir. Sahip olduğu jeopolitik konum sayesinde Avrupa ülkelerine 24 saat içerisinde ürün tedarik edebilmektedir. Tedarik acenteliği sayesinde Türkiye’de bulunan tedarikçiler ile iletişime geçerek mevcut üretim hattınızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Tedarik Acenteliğinin Faydaları

Tedarik acenteliği, risk ve fayda odaklı yaklaşımı sayesinde zaman ve para kaybınızı önler. Potansiyel tedarikçiniz ile etkili iletişim kurmanızı ve mevcut tedarik sisteminizin iyileştirilmesini sağlar. Daha ucuz ve kaliteli üretim yapan tedarikçileri bularak girdi maliyetlerinizi azaltır. Etkili sözleşmeler ile birlikte satın alma risklerinizi azaltmayı hedefler. Gümrük ve taşıma işlemlerinin hızlıca yürümesi için gerekli düzenlemeyi ve alt yapıyı oluşturur.

Kimler Tedarik Acenteliğinden Faydalanabilir?

Mevcut tedarikçilerin teslim süreleri ve kalitelerinin düşmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Mevcut tedarikçilerini geliştirmek ve ya değiştirmek isteyen, Türkiye’den tedarikçi arayışında olan işletmeler tedarik acentelinden faydalanabilir

Mopcons

Mopcons; Uluslararası ticaret, tedarik zinciri yöntemi ve hukuk gibi farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübe sahibi, uluslararası şirket ve projelerde yöneticilik yapmış, alanında uzman profesyonellerin bir araya gelerek oluşturdukları yeni nesil bir danışmanlık şirketidir

İletişim

Maslak Hürriyet Sitesi A Blok , D:9, 34457 Sarıyer/İstanbul
+902129094962
info@mopcons.com

Bizi Takip Edin

Abone Ol

E-postanızı girin, size en son bilgileri ve planları gönderelim.