Loading

 

Tedarik Acenteliği

Tedarik acenteliği, işletmenizin ihtiyaç duyduğu ham madde ve ürünlerin Türkiye’deki üreticilerine ulaşmanıza olanak tanır. Kaynakların verimli kullanımı, rekabetçi fiyatların elde edilmesi, fiyat-fayda dengelerinin teknik ve risk analizlerinin yapılması, Sözleşme Danışmanlığı ve ürün lojistiği konularında işletmenize katkı sağlar.

Satınalma danışmanlığı, ihtiyaç duyulan hammadde ve ürünün tedarikçilerinin araştırılması ile başlar. Tedarik bürosu olarak sahip olduğu firma veri tabanının yanı sıra, çeşitli kaynakları kullanarak tedarikçi listelerinin hızlı bir şekilde elde edilmesine olanak tanır.

Tedarikçi listelerinin oluşturulmasının ardından, talep edilen emtia hakkında tedarikçiler ile görüşmeler sağlanır. Teknik satınalma detayların alıcı tarafından temin edilmesi sağlanır. Alınan teknik satınalma şartnameleri doğrultusunda ürün inceleme ve denetim aşamasına geçilir.

Tedarikçiler ile müzakereler başlar. Eş zamanlı olarak tedarikçi hakkında istihbarat çalışmaları yapılır. Mali bilançoları, üretim kapasitesi, personel yeterliliği gibi konular irdelenir. Fizibilite raporları hazırlanarak tedarik sürecinizin sorunsuz ilerlemesi sağlanır.

Talep edilen emtia için teknik satınalma müzakereleri ile birlikte ticari müzakereler de yürütülür. Tedarikçinin fiyatı, teslim süresi, teslim şekli ve talep edilen ödeme yöntemi gibi detayların sözleşmeye dökülmesi sağlanır.

Tedarik edilecek emtia eğer üretim aşaması geçirecek ise, üretimin tüm aşamaları takip edilir.

Ürün inceleme ve denetim çalışmaları her aşamada devam ettirilir. Süreç kontrolü ile birlikte sağlanan anlaşmaya olan uyumluluk test edilir. Herhangi bir gecikme ya da aksaklık olması durumunda konu hemen rapor edilir. Üretim aşaması devam ederken üretilmiş olan emtianın sözleşmede yer alan teknik şartlara olan uygunluğu, üretim yerinde kalite kontrol testlerine tabi tutulur.

Üretimin tamamlanmasının ardından teslimat öncesi son kontroller gerçekleştirilir. Ürün inceleme ve denetim çalışmaları tamamlanır. Paketleme kontrolü yapılır. Yapılacak olan taşıma türüne ve uluslararası taşıma kurallarına uygunluğu test edilerek sonuçları raporlanır.

Tedarik Bürosu, taşıma aşamasına gelen emtianın lojistik ve gümrük süreçlerini takip eder. Hem çıkış gümrüğü, hem varış gümrüğü için gerekli olan evrakları temin eder ve kontrollerini yapar. Evrakların hatalı olması durumunda ilgili birimle irtibata geçerek hızlıca düzeltme işlemlerini takip eder. Tedarikçi, alıcı, gümrük müşaviri ve taşıma şirketi arasında gerekli koordinasyonu yaparak tedarik sürecinin tamamlanmasını sağlar.

Neden Tedarik Acenteliği?

Tedarik acenteliği, her geçen gün biraz daha zorlaşan ticaretin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yapar. Mevcut tedarikçi ile yaşanabilecek sorunlar, üretim ve teslim sürelerinin uzaması sebebiyle birçok üretici ya da tüketici yeni tedarikçi arayışına girer. Özellikle uzak ülkelerdeki tedarik sürelerinin uzunluğu işletmelerin yeni tedarikçi aramalarına sebep olur.
Türkiye, uzak ülkelerden daha kaliteli ve neredeyse aynı fiyatta yaptığı üretim sayesinde dünyanın yeni üretim üssü olma yolunda ilerlemektedir. Sahip olduğu jeopolitik konum sayesinde Avrupa ülkelerine 24 saat içerisinde ürün tedarik edebilmektedir.

Tedarik acenteliği sahip olduğu bu avantajlarla birlikte sağladığı Uluslararası Ticaret Danışmanlığı hizmetiyle yatırım maliyetlerinizi düşürüp risklerinizin en aza indirilmesini sağlar.

Satınalma danışmanlığı sayesinde Türkiye’de bulunan tedarikçiler ile iletişime geçerek mevcut üretim hattınızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tedarik Bürosu ile Türkiye’de ofis kurmadan bir Ticari Temsilcilik hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Tedarik Acenteliğinin Faydaları

Tedarik acenteliği, risk ve fayda odaklı yaklaşımı sayesinde zaman ve para kaybınızı önler. Potansiyel tedarikçiniz ile etkili iletişim kurmanızı ve mevcut tedarik sisteminizin iyileştirilmesini sağlar. Satınalma danışmanlığı, daha ucuz ve kaliteli üretim yapan tedarikçileri bularak girdi maliyetlerinizi azaltır.

Etkili sözleşmeler ile birlikte satın alma risklerinizi azaltmayı hedefler. Gümrük ve taşıma işlemlerinin hızlıca yürümesi için gerekli düzenlemeyi ve alt yapıyı oluşturur.

Kimler Tedarik Acenteliğinden Faydalanabilir?

Mevcut tedarikçileri ile sorun yaşayan, teslim sürelerinin uzunluğundan ve kalite konusunda endişe duyan herkes tedarik acenteliğinden faydalanabilir.

Mopcons

Mopcons; Uluslararası ticaret, tedarik zinciri yöntemi ve hukuk gibi farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübe sahibi, uluslararası şirket ve projelerde yöneticilik yapmış, alanında uzman profesyonellerin bir araya gelerek oluşturdukları yeni nesil bir danışmanlık şirketidir

İletişim

İçerenköy Mah. Umut Sok. No:10/12 Quick Tower Kat:16 Ataşehir/İstanbul
+90 216 687 29 94
info@mopcons.com

Bizi Takip Edin

Abone Ol

E-postanızı girin, size en son bilgileri ve planları gönderelim.