Loading

 

Uluslararası Ticaret Danışmanlığı

Uluslararası Ticaret Danışmanlığı, işletmenizin dış ticaret süreçlerinin baştan sona planlanması, uygulanması ve sonuçlandırılması üzerine çalışır.

Dış ticaret yapmaya karar verdiğiniz günden itibaren sizinle yol arkadaşlığı yapar.

İhracat Koçluğu

İhracat koçluğu planlama aşaması, işletmenizin kurumsal kimlik analizi ile başlar. Dış görünüş ve sahip olunan vitrin detaylı olarak incelenir. Web sitesi, sosyal medya hesapları ve ürün katalogları mercek altına alınır. Bununla birlikte işletmenizin mali, finansal, operasyon ve üretim yapısı incelenir.

Üretim kapasitesi, girdi maliyetleri, personel altyapısı ve ihracat bütçesi üzerine analizler yapılır.

İhracat koçluğu uygulama aşamasında, planlama sürecinde tespit edilen eksiklerin giderilmesi üzerine çalışmalar yapılır. İşletmenin ihtiyaçları ve ortaya koyacağı bütçe doğrultusunda ihracata yönelik altyapı güçlendirme çalışmaları tamamlanır.

Sonuçlandırma aşamasında, işletmenize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde, sahip olduğumuz uluslararası deneyim ve ticari istihbarat yeteneğimiz ile ürünlerinize uygun dış pazar araştırmaları yapılır. Ticari istihbarat faaliyetleri ile büyümekte ve daha cazip olan pazarlar araştırılır.  Ticari istihbarat sadece pazar araştırmaları için kullanılmaz. İhracat satış müşterilerinin ticari ve satın alma faaliyetleri de incelenir. İhracat danışmanlığı kapsamında yapılan dış pazar araştırmaları neticesinde öncelikli pazarlar belirlendikten sonra hedef müşteri adayları belirlenir. Hedef müşteri adaylarının belirlenmesinin akabinde, müşteri adayınızla iletişime geçilir. Uygulanacak stratejik ihracat satış ve pazarlama taktikleriyle müşteri adayınızın ürününüze ilgi duyması sağlanır.

Sonuçlandırma aşamasında, ihracat satış müşteri adayınız ile anlaşmanın sağlanması sırasında ortaya çıkacak tüm riskler ve sorumluluklar analiz edilir. Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından belirlenmiş teslim ve ödeme şekilleri birlikte incelenir. En uygun olan yöntem belirlenerek kullanılmaya çalışılır. Yükleme süreçlerinden ihracat bedelinin yurtiçine getirilmesine kadar olan iş akışı takip edilerek sonuçlandırma aşaması tamamlanır.

İthalat Danışmanlığı

İthalat danışmanlığı, tıpkı ihracat koçluğunda olduğu gibi, tüm ithalat süreçlerinin kurgulanması ve yönetilmesini sağlar.

İthalatı yapılacak ürünün GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodunun doğru belirlenmesi için gerekli araştırmaları yapar. Ürünlerin ithalatı yasaklı ürünler kapsamında olup olmadığı incelenir.

İthalata tabi tutulacak eşyanın gümrük vergilerinin doğru hesaplanmasına yardımcı olur. Eşyanın tabi tutulacağı ticaret politikası önlemleri kapsamında aranan belgelerin belirlenmesini sağlar.

Eşyanın tabi tutulacağı KDV ve ÖTV gibi vergilerin hesaplamalarının yanı sıra ithal edilecek eşyanın maliyet hesaplanmasını yapar.

Özetle, ithal etmek istediğiniz eşyanın tüm süreçlerinin planlar ve icra eder. Maliyet hesaplaması ve risk analizi yaparak işletmenizin zaman ve para kaybının önüne geçer.

Neden Uluslararası Ticaret Danışmanlığı?

Uluslararası ticaret danışmanlığı, işletmenizin hem ihracat hem de ithalat süreçlerini eş zamanlı yürütür.

Yılların kazandırdığı tecrübeyi bilgi birikimine çeviren deneyimli ekibi ve çözüm ortakları sayesinde size hız kazandırır.

İster ithalatçı olun isterseniz de ihracatçı, Ticari Temsilcilik hizmetimiz kapsamında, Türkiye’de ya da yurtdışında yapacağınız tüm ticari işlemler tarafımızca yönetilir.

İşletmenizin uluslararası ticaret yaparken karşılaşacağı tüm riskleri ve maliyetleri inceler. Örneğin ithalat yapacağınız ülkenin ve tedarikçinin analizini yapar.

Tedarik Acenteliği hizmeti kapsamında yürüttüğü faaliyetlerle, ilgilenilen sektör hakkında talep edilen detayda pazar araştırmaları yapar ve rapor haline getirir.

Ödeyeceğiniz vergi, gümrük ve lojistik maliyetlerinin hesaplanmasına yardımcı olur.

Uluslararası Ticaret Danışmanlığının Faydaları

Uluslararası ticaret danışmanlığı, işletme içerisine alacağınız yabancı dil bilen birkaç yeni personel yerine daha önce bu süreçleri bizzat yaşamış profesyonellerden destek alarak zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

İhracat danışmanlığı kapsamında yapılacak detaylı dış pazar araştırmaları ile rekabet çizelgeleri hazırlanır. Hedef pazarda yer alan rakiplerinizin müşterilerine ve pazar fiyatlarına ulaşır. İhracat veri tabanlarını kullanarak hazır alıcı listelerini hızlı bir şekilde tamamlar ve onlarla iletişime geçer.

Türk hukukuna göre hazırlanması gereken sözleşmeler, Sözleşme Danışmanlığı kapsamında değerlendirmeye alınır.

Dış Ticaret danışmanlığı ile yapılan tüm faaliyetleri raporlayarak işletmenize teslim eder.

Kimler Uluslararası Ticaret Danışmanlığından Faydalanabilir?

Uluslararası ticaret yapmak isteyen tüm şahıs ve işletmeler, danışmanlık hizmetinden faydalanabilir.

Yurtdışından ürün getirmek ve ithalat yapmak isteyenler ithalat danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir.

Yurtdışına açılarak ihracat yapmak isteyen, üretim yapan ya da sadece ihracatçı olmak isteyen işletmeler ihracat koçluğundan faydalanabilir.

Mopcons

Mopcons; Uluslararası ticaret, tedarik zinciri yöntemi ve hukuk gibi farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübe sahibi, uluslararası şirket ve projelerde yöneticilik yapmış, alanında uzman profesyonellerin bir araya gelerek oluşturdukları yeni nesil bir danışmanlık şirketidir

İletişim

İçerenköy Mah. Umut Sok. No:10/12 Quick Tower Kat:16 Ataşehir/İstanbul
+90 216 687 29 94
info@mopcons.com

Bizi Takip Edin

Abone Ol

E-postanızı girin, size en son bilgileri ve planları gönderelim.